18.03.13

Формування навичок читання та читацької культури у дітей з порушеннями слуху через впровадження білінгвального методу навчання на уроках літератури та в позаурочний час


Вчитель української мови: Семко А.Я.
Анотація
       Стаття присвячена проблемі формування інтересу до читання та читацької культури у нечуючих дітей через впровадження білінгвального методу на уроках літератури та в позаурочний час. Спираючись на актуальність використання жестової мови (ЖМ) у навчально-виховному процесі визначаються ефективні засоби спонукання глухої дитини до читання.
       Звертається увага на створення двомовного середовища, в умовах якого формується інтерес до книги. Детально описані фрагменти уроків з української літератури, способи зацікавлення нечуючої особистості в самому процесі читання.
Ключові слова: двомовність, білінгвальний метод навчання, білінгвалізм, жестова мова (ЖМ), калькована жестова мова (КЖМ)
        Читання є одним з головних показників внутрішньої культури людини. Читання високохудожньої літератури дозволяє людині відчути себе часткою цього твору, дає можливість перейматися долею головних героїв,формує світогляд майбутньої особистості. Хто не пам ‘ятає свого дитинства , коли ми зачитувалися пригодами Тома Сойєра, плакали над долею Гекльберрі Фінна, подорожували в чарівний світ казки. Саме герої дитячої літератури навчали нас добра, справедливості. Ставши підлітками , ми разом з головними героями повістей Жуля Верна мандрували океанами та морями, відкривали нові землі. Важко переоцінити вплив друкованого слова на молоду людину, яка прагне досягти чогось в житті, навчаючись у героїв літературних творів. Для багатьох поколінь книга стала супутником життя, а не тільки джерелом навчальних досягнень, бо саме книга навчає думати, розвивати мислення. Фізіологами встановлено, що у людей, що не читають, знижена швидкість біострумів в мозку. Розвиток пізнавальної активності учнів і розвиток їх культури читання стає першочерговим завданням у сучасному освітньому процесі. Читання активізує розвиток людини сильніше, ніж інші засоби.